Home » Extra Curricular Achievements
Extra Curricular Achievements

2008

Girl Guides

  • Bronze medalist- Hasini Chamodika Premarathna
  • 11 president guides

Chess-Colors

  • Yashmada Lokunarangoda(full colors)
  • Jalashi Lokunarangida
  • Agana Gunawardhana
  • Kushani Vithanawasam
  • Rangika Samarawickrama
  • P A A Ishani Shehara
  • Sithumi Kodithuwakku

International Representations

  • Chamika Madurangi Disanayaka represented Sri Lanka at the International Guiding camp held in Malaysia
  • Dilmi Udaransi Jayawardhana(under 8 ) and Yashmada Lokunarangoda (under 18 ) participated in  the Asian Youth Chess Championship held in Iran
  • Sandadini Bandara, Darsha Wijesinghe (under 7), A H Chamika Dewanthi (under 13) and Sithumi Kodithuwakku (under 15) represented the Sri Lankan Team at 4th Asian School Chess Championship and Sandani Bandara placed individual 3rd.

2009

  • All Island English Day Competitions – Junior Dialogue drama placed 3rd

Girl Guides

  • 4 president guides

International Representations

  • Jalashi Changa Lokunarangoda participated in the Asian Youth Chess Championship and the World Youth Chess Championship which was held in Turkey.
  • C N Keebiyage represented the Maths and Science Olympiad Competitions which was held in Indonesia.
  • W K R Ushani Devindi participated in the Indian Junior Cadet Table Tennis Championship and also has won Sri Lankan Colors This year.
  • Chanathi Sudara Wanigasekara representd Sri Lanka in the 15th Youth Table Tennis Championship and won a silver medal at the Youth South Asian Table Tennis Championship and also won Sri Lankan Colors this year.

2010
Girl Guides 

  • President guides 13

International Representations

  • KAveesha Gayathmi won the Bronze Medal at Maths/Science Junior Olympiad Competitions held in Philippine
  • Darsha Wijesinghe (under 9) participated in the World School Chess Championship in Turkey
  • U K Sashi Praba PIyumi Roland participated in the International Youth Cadet Exchange Programme organized by the National Cadet Platoon and represented Sri Lanka at the Indian National Day Celebrations.

 

2011

  • Won the Championship in Senior Outstation category at Light of Asia English Oratory Competitions
  • Nimeshi Dissanayaka placed Island 3rd in CIMA Spell Master Competitions

International Representations

  • Sachithi Illeperuma (under 14) represented Sri Lanka at Badminton Championship held in Japan
  • Nishadhi Dilrukshi de Silva represented the Sri Lankan Schools Netball team which represented Sri Lanka in 21st USM International Netball Competitions 2011 held in Malaysia.
  • Tharini Dulmini Ranaweera won the bronzed medal at Bio/ Science Olympiad Competitions

National Level English Day Competitions

  • Dictation (grade 12) 2nd place – Nimeshi Disanayaka)
  • Recitation (grade 5) 2nd place – P D Malika Yashodara